Przeglądy okresowe

Sty 28 2016 autka

Przegląd okresowy to czynności wykonywane co pewien interwał kilometrażowy lub czasowy. Ich zakres najczęściej określony przez producenta samochodu, który np. w instrukcji obsługi samochodu dokładnie wskazuje, jakie płyny i części eksploatacyjne powinny być w danym momencie wymienione lub poddane wnikliwej inspekcji. Częstotliwość takich przeglądów określana jest indywidualnie, nie tylko w zależności od modelu i wersji silnikowej samochodu, ale także biorąc pod uwagę sposób eksploatacji pojazdu.

Podstawowy przegląd, który potocznie nazywany jest „małym przeglądem” obejmuje:
– wymianę oleju silnikowego,
– wymianę filtra oleju,
– wymiana filtra powietrza silnika,
– wymiana filtra kabinowego,
– sprawdzenie i ew. uzupełnienie płynu chłodniczego,
– sprawdzenie układu hamulcowego,
– sprawdzenie zawieszenia i układu kierowniczego,
– sprawdzenie układu wydechowego,
– sprawdzenie ciśnienia w oponach,
– diagnostykę komputerową.

W zależności od zaleceń producenta pojazdu – co pewien czas dochodzi do konieczności wykonania tzw. „dużego przeglądu”, w zakres którego wejść mogą:
– wymiana kompletnego rozrządu,
– serwis układu klimatyzacji,
– wymiana płynu chłodniczego,
– wymiana płynu hamulcowego,
– wymiana świec zapłonowych lub żarowych,
– wymiana pasków napędu osprzętu silnika,
– wymiana olejów przekładniowych.

Coraz więcej pojazdów wymaga użycia specjalistycznych narzędzi diagnostycznych podczas wykonywania w/w napraw. Pozwalają one nie tylko na skasowanie informacji o nadchodzącej inspekcji pojazdu, ale także na kalibrację lub kodowanie nowo zamontowanych elementów, ustawianie układu hamulcowego w tryb serwisowy (np. przy samochodach wyposażonych w elektryczny hamulec ręczny).

Nasz serwis dysponuje odpowiednim zapleczem technicznym oraz niezbędną wiedzą, pozwalającą na dokonywanie przeglądów okresowych w samochodach wszystkich marek, ze szczególnym naciskiem na grupę FCA (Fiat/Alfa Romeo/Chrysler/Jeep).