Bezpośredni wtrysk benzyny a nagar w dolocie 1

W pogoni za ekonomią i ekologią pojawiły się na rynku już jakiś czas temu silniki z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Pierwszymi popularnymi autemi, w którym takie rozwiązanie zastosowano, były Mitsubishi wyposażone w jednostkę napędową GDI. Czym różni się taki rodzaj wtrysku paliwa od tradycyjnego? Otóż wtryskiwacz podaje paliwo bezpośrednio do komory spalania, a nie, jak to ma miejsce w przypadku klasycznego wtrysku – do dolotu (gdzie miesza się z powietrzem). Dzięki temu można zapomnieć o problemie mniej lub bardziej dokładnego mieszania …

czytaj dalej »

Volvo V50 - opis modelu 2

Kilka lat temu spotkałem się z jednym z miłośników marki Volvo, który kategorycznie stwierdził, że modele S40/V40 to nie jest prawdziwe Volvo. Miał rację – było w nich trochę obcej technologii, a awaryjnością odbiegały od ideału.  Jednakże wspomniana teoria miała rację bytu w przypadku modeli S40/V40, produkowanych na przełomie lat 1995-2004. Modele te były efektem kooperacji z Mitsubishi, polegającej m.in. na wymianie rozwiązań technicznych pomiędzy producentami oraz produkcji samochodów na jednej linii produkcyjnej. Z perspektywy czasu można ocenić to jednoznacznie – …

czytaj dalej »

Alfa Romeo 156

Alfa Romeo 156, mająca swoją premierę w 1997 roku, przełamała złą passę włoskiego producenta. Oryginalna stylistyka i doskonałe właściwości jezdne z powrotem przyciągęł fanów marki, którzy długo oczekiwali godnego następcy modelu 155. Zdobyty w roku 1998 tytuł „Car of The Year” nie wzbudzał żadnych kontrowersji – 40 z 56 członków jury (składającego się z dziennikarzy motoryzacyjnych) zagłosowało właśnie na ten samochód, zwracając szczególną uwagę na doskonałe zawieszenie, zapewniające wzorową przyczepność. Dopełnieniem był był tytuł Silnik Roku 2000, nadany jednostce 2.5 …

czytaj dalej »

Legendarna (?) trwałość 1.9 TDI 3

Volkswagen od dłuższego już czasu boryka się z problemami dotyczącymi silników diesla, montowanych w różnych modelach tej marki od roku 2005. Awarie trapiące jednostkę 2.0 TDI zdążyły już na dobre zniechęcić wielu fanów marki VW do zakupu aut wyposażonych w tę jednostkę napędową. Jedyną polecaną jednostką wysokoprężną jest 1.9 TDI o „oszałamiającej” mocy 105 KM – ten stopień wysilenia silnika oraz tradycja VW związana z produkcją 1.9 TDI pozwalały żyć w przekonaniu, że toto się nie psuje. Niestety życie jest …

czytaj dalej »