Volvo – komunikacja między pojazdami

Marka Volvo kojarzona jest przede wszystkim z bezpieczeństwem. Niedawno producent zaskoczył wszystkich reklamą systemu stabilności jazdy, w której Jean-Claude Van Damme wykonuje szpagat, stojąc na lusterkach jadących do tyłu ciężarówek. Teraz trwają prace nad systemem globalnej komunikacji pomiędzy pojazdami Volvo, które przekazywać mają sobie informacje dot. stanu nawierzchni za pośrednictwem sieci internetowej.

Informacje dotyczące stanu drogi, po której porusza się samochód, mają być dostępne w tzw. „chmurze”. Jest to nic innego, jak wielka baza danych, do której mogą się podłączać kolejni użytkownicy – w tej sytuacji samochody, wyposażone w stosowne urządzenia do nawiązywania komunikacji bezprzewodowej. Informacje w chmurze zapisywane mogą być bezpośrednio przez pojazd, w którym systemy trakcji odnotowały np. zmniejszenie przyczepności w określonym miejscu na drodze (na przykład z powodu oblodzenia nawierzchni). Każdy następny pojazd, który będzie poruszał się tą drogą, będzie mógł ostrzec kierowcę o potencjalnym ryzyku wystąpienia poślizgu. Informacje te mogą być dostarczane także do np. zarządcy drogi, który wtedy będzie miał szansę na szybkie podjęcie decyzji, co z taką sytuacją zrobić.

Projekt niewątpliwie jest ciekawy i wpasowuje się w stosunkowo młody trend w motoryzacji – użycie systemów elektronicznych samochodów do zarządzania bezpieczeństwem i płynnością ruchu na drogach, po których te samochody się w danej chwili poruszają.

Volvo komunikacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

(Spamcheck Enabled)