Samochody zastępcze

sty 28 2016 autka

Ubezpieczyciele przez wiele lat upierali się, że zwrot kosztów auta zastępczego z polisy OC sprawcy przysługuje wyłącznie osobom, które używały pojazdu do prowadzenia działalności gospodarczej. W teorii ci, którzy nie byli właścicielami jakiejś firmy, mogli starać się o pokrycie wydatków na auto zastępcze w przypadku, gdy mieli problem z dostępem do komunikacji publicznej albo udowodnili, że samochód jest im niezbędny do wożenia chorych lub niepełnosprawnych.

Ostatecznie problem rozwiązała uchwała Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 r., która mówi, że zwrot kosztów poniesionych na wynajem pojazdu zastępczego należy się także osobom, które używają swojego auta w celach prywatnych. Nie ma tu znaczenia, czy mają dobry dostęp do komunikacji zbiorowej. Samochód zastępczy tej samej klasy, co samochód uszkodzony, należy się na czas naprawy – czyli od dnia zaistnienia szkody lub od chwili wstawienia auta do warsztatu (jeśli można było nim wcześniej jeździć) aż do dnia jego odbioru.

Z tego też tytułu oferujemy wszystkim osobom, które dokonują naprawy pojazdu z polisy OC sprawcy, samochody zastępcze na czas likwidacji szkody komunikacyjnej. Samochód zostaje przekazany poszkodowanemu na cały okres niemożności korzystania z własnego środka transportu – w tym także na czas merytorycznej obsługi zgłoszonej szkody (oczekiwanie na oględziny uszkodzonego pojazdu, wygenerowanie przez ubezpieczyciela kosztorysu, wypłata środków przez ubezpieczyciela).